Kiaušidžių vėžys

Kiaušidžių vėžys – klastinga liga, pelnytai vadinama „tyliuoju žudiku“ kasmet nusineša daugybės moterų gyvybes. Taip yra todėl, kad ši vėžio rūšis neturi specifinių simptomų, todėl dažniausiai diagnozuojama per vėlai, o realiai išgydyti šį vėžį galima tik „sučiupus“ jį pirmoje – antroje stadijoje, kol dar nėra išplitęs. Deja, praktika rodo, kad kiaušidžių vėžys dažniausiai diagnozuojamas trečioje ketvirtoje stadijoje. Kiaušidžių vėžiu sergančios pacientės gydomos chirurginiu būdu, chemoterapija, tačiau po gydymo daugiau nei pusei pacienčių liga atsinaujina, o jų išgyvenamumo laikotarpis – trumpesnis nei penkeri metai. Turint omenyje, kad kiaušidžių vėžys – jaunų moterų liga (amžiaus vidurkis – 35 metai), tai didelė netektis visuomenei. Juk kiaušidžių vėžiu kasmet Lietuvoje suserga apie 400 moterų.

Medicina žengia į priekį ir į pagalbą sergančioms kiaušidžių moterims jau galima pasitelkti modernią – taikinių terapiją. Naudojant ją pirminio gydymo ar atsinaujinusios ligos gydymo metu, išgyvenamumas pailgėja, ligos atsinaujinimo galimybė – ženkliai sumažėja, pailgėja gyvenimo be ligos periodas.

Tik faktai:

 1. Kiaušidžių vėžio diagnozę Lietuvoje kasmet išgirsta 400–450 moterų.
 2. Keturioms iš penkių pacienčių liga nustatoma vėlyvoje – trečioje arba ketvirtoje – stadijoje.
 3. Kiaušidžių vėžys yra aštuntasis pagal dažnumą moterims diagnozuojamas vėžys ir septintoji dažniausia mirties nuo vėžio priežastis tarp moterų visame pasaulyje.
 4. Kiekvienais metais pasaulyje kiaušidžių vėžys diagnozuojamas 230 000 moterų.
 5. Kiaušidžių vėžiu dažniausiai serga darbingo amžiaus moterys (amžiaus vidurkis (35-45 metai)

Tik faktai:

Kasmet pasaulyje diagnozuojama daugiau nei 200,000 naujų kiaušidžių vėžio atvejų,tai antras pagal dažnį moterų onkologinis susirgimas.

 1. Ligos pradžia slapta, nėra skryningo programų. Todėl: daugiau nei 50% pacienčių diagnozuojamas jau III–IV stadijos kiaušidžių vėžys ir kiaušidžių vėžys – dažniausia moterų mirtingumo nuo onkoginekologinių susirgimų priežastis
 2. Standartinis pažengusio kiaušidžių vėžio gydymas – chirurginis gydymas bei pooperacinė chemoterapija platinos ir taksanų pagrindu
 3. Jautrumas pirmos eilės chemoterapijai didelis, tačiau apie 70 – 80% pacienčių, po šio gydymo liga recidyvuoja (atsinaujina)
 4. II-os eilės gydymo rezultatai nepakankami dėl išsivystančio chemorezistentiškumo (išsivysto ligos atsparumas chemoterapijai), nedidelio ir trumpalaikio efektyvumo.
 5. Todėl svarbu efektyviausią gydymą skirti pačioje ligos pradžioje. Efektyviausias gydymas – chemoterapija kartu su taikinių terapija
 6. Išgyvenamumas penkerius metus, susirgus kiaušidžių vėžiu, remiantis Eurocare – 5duomenimis yra 31, 7 proc.
 7. Liga dažniausiai nustatoma jau išplitusi, 3-4stadijoje ir nežiūrint viso pritaikyto gydymo dažniausiai ji atsinaujina –5-erius metus be ligos recidyvo išgyvena tik apie 13 – 22 proc. ligonių.

Vaistų kiaušidžių vėžiui gydyti registracijos istorijoje – geros naujienos

Bevacizumabas – pirmas vaistas daugiau nei po 15 metų, pagerinęs kiaušidžių vėžio gydymo rezultatus (pailgėjo išgyvenamumas ir berecidyvinis periodas). Gydymas šiuo preparatu suteikia daugiau galimybių moterims, sergančioms kiaušidžių vėžiu gyventi be ligos: išgyvenamumo tikimybė pagerėja 36 procentais.

Gydymas bevacizumabu kartu su chemoterapija yra rekomenduojamas Europos onkologų asociacijos ir jau keletą metų sėkmingai taikomas kitose Europos šalyse.

Lietuvoje gydymo pagal šiuolaikines gydymo rekomendacijas galimybes riboja:

 1. Nėra laisvai prieinamas gydymas taikinių terapija – bevacizumabu
 2. Ne visi reikalingi vaistai yra kompensuojami.

Kiaušidžių vėžio atvejų skaičius

Per metus Lietuvoje diagnozuojama apie 400  kiaušidžių vėžio atvejų, pusė iš jų yra pažengusių (3-4) stadijų, kurioms reikalingas gydymas bevacizumabu. Pacienčių, kurioms reikalingas šis gydymas kasmet yra apie 70-80.

Kiaušidžių vėžio atkryčio gydymo problemos

 1. Efektyviausio gydymo  prieinamumas.
 2. Pacienčių gydymo bei stebėsenos po gydymo užtikrinimas specializuotuose centruose

Nei vienas iš būdų nesuteikia saugumo jausmo, o vaisto perėmimas iš kita liga sergančių pacientų kelia ir etinių problemų.

Todėl manome, kad tos moterimis, kurioms būtinas moderniausias gydymas, turėtų pasirūpinti valstybė. Nes moters sveikata ir gerovė – visuomenės sveikata ir gerovė.

Prisijungti

Registruotis
  Ne visi privalomi laukai užpildyti
  Neteisingas el. pašto adresas
  Įvyko klaida. Pabandykite dar kartą
  +
  Slapukų nustatymai
  Būtinieji
  Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
  Funkciniai
  Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
  Statistiniai
  Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
  Reklaminiai
  Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.