Kiaušidžių vėžys – klastinga liga, pelnytai vadinama „tyliuoju žudiku“ kasmet nusineša daugybės moterų gyvybes. Taip yra todėl, kad ši vėžio rūšis neturi specifinių simptomų, todėl dažniausiai diagnozuojama per vėlai, o realiai išgydyti šį vėžį galima tik „sučiupus“ jį pirmoje – antroje stadijoje, kol dar nėra išplitęs. Deja, praktika rodo, kad kiaušidžių vėžys dažniausiai diagnozuojamas trečioje ketvirtoje stadijoje. Kiaušidžių vėžiu sergančios pacientės gydomos chirurginiu būdu, chemoterapija, tačiau po gydymo daugiau nei pusei pacienčių liga atsinaujina, o jų išgyvenamumo laikotarpis – trumpesnis nei penkeri metai. Turint omenyje, kad kiaušidžių vėžys – jaunų moterų liga (amžiaus vidurkis – 35 metai), tai didelė netektis visuomenei. Juk kiaušidžių vėžiu kasmet Lietuvoje suserga apie 400 moterų.
Medicina žengia į priekį ir į pagalbą sergančioms kiaušidžių moterims jau galima pasitelkti modernią – taikinių terapiją. Naudojant ją pirminio gydymo ar atsinaujinusios ligos gydymo metu, išgyvenamumas pailgėja, ligos atsinaujinimo galimybė – ženkliai sumažėja, pailgėja gyvenimo be ligos periodas.
Tik faktai:
- Kiaušidžių vėžio diagnozę Lietuvoje kasmet išgirsta 400–450 moterų.
- Keturioms iš penkių pacienčių liga nustatoma vėlyvoje – trečioje arba ketvirtoje – stadijoje.
- Kiaušidžių vėžys yra aštuntasis pagal dažnumą moterims diagnozuojamas vėžys ir septintoji dažniausia mirties nuo vėžio priežastis tarp moterų visame pasaulyje.
- Kiekvienais metais pasaulyje kiaušidžių vėžys diagnozuojamas 230 000 moterų.
- Kiaušidžių vėžiu dažniausiai serga darbingo amžiaus moterys (amžiaus vidurkis (35-45 metai)
Tik faktai:
Kasmet pasaulyje diagnozuojama daugiau nei 200,000 naujų kiaušidžių vėžio atvejų,tai antras pagal dažnį moterų onkologinis susirgimas.
- Ligos pradžia slapta, nėra skryningo programų. Todėl: daugiau nei 50% pacienčių diagnozuojamas jau III–IV stadijos kiaušidžių vėžys ir kiaušidžių vėžys – dažniausia moterų mirtingumo nuo onkoginekologinių susirgimų priežastis
- Standartinis pažengusio kiaušidžių vėžio gydymas – chirurginis gydymas bei pooperacinė chemoterapija platinos ir taksanų pagrindu
- Jautrumas pirmos eilės chemoterapijai didelis, tačiau apie 70 – 80% pacienčių, po šio gydymo liga recidyvuoja (atsinaujina)
- II-os eilės gydymo rezultatai nepakankami dėl išsivystančio chemorezistentiškumo (išsivysto ligos atsparumas chemoterapijai), nedidelio ir trumpalaikio efektyvumo.
- Todėl svarbu efektyviausią gydymą skirti pačioje ligos pradžioje. Efektyviausias gydymas – chemoterapija kartu su taikinių terapija
- Išgyvenamumas penkerius metus, susirgus kiaušidžių vėžiu, remiantis Eurocare – 5duomenimis yra 31, 7 proc.
- Liga dažniausiai nustatoma jau išplitusi, 3-4stadijoje ir nežiūrint viso pritaikyto gydymo dažniausiai ji atsinaujina –5-erius metus be ligos recidyvo išgyvena tik apie 13 – 22 proc. ligonių.
Vaistų kiaušidžių vėžiui gydyti registracijos istorijoje – geros naujienos
Bevacizumabas – pirmas vaistas daugiau nei po 15 metų, pagerinęs kiaušidžių vėžio gydymo rezultatus (pailgėjo išgyvenamumas ir berecidyvinis periodas). Gydymas šiuo preparatu suteikia daugiau galimybių moterims, sergančioms kiaušidžių vėžiu gyventi be ligos: išgyvenamumo tikimybė pagerėja 36 procentais.
Gydymas bevacizumabu kartu su chemoterapija yra rekomenduojamas Europos onkologų asociacijos ir jau keletą metų sėkmingai taikomas kitose Europos šalyse.
Lietuvoje gydymo pagal šiuolaikines gydymo rekomendacijas galimybes riboja:
- Nėra laisvai prieinamas gydymas taikinių terapija – bevacizumabu
- Ne visi reikalingi vaistai yra kompensuojami.
Kiaušidžių vėžio atvejų skaičius
Per metus Lietuvoje diagnozuojama apie 400 kiaušidžių vėžio atvejų, pusė iš jų yra pažengusių (3-4) stadijų, kurioms reikalingas gydymas bevacizumabu. Pacienčių, kurioms reikalingas šis gydymas kasmet yra apie 70-80.
Kiaušidžių vėžio atkryčio gydymo problemos
- Efektyviausio gydymo prieinamumas.
- Pacienčių gydymo bei stebėsenos po gydymo užtikrinimas specializuotuose centruose
Nei vienas iš būdų nesuteikia saugumo jausmo, o vaisto perėmimas iš kita liga sergančių pacientų kelia ir etinių problemų.
Todėl manome, kad tos moterimis, kurioms būtinas moderniausias gydymas, turėtų pasirūpinti valstybė. Nes moters sveikata ir gerovė – visuomenės sveikata ir gerovė.